flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нехтування правила дорожнього руху – перший крок до фатальних наслідків та в’язниці!

26 лютого 2021, 15:51

Кожного дня ми читаємо в новинах на сторінках газет, бачимо у новинах по телебаченню та у соціальних мережах інформацію про моторошні смертельні дорожньо – транспортні пригоди, в яких загинули чи отримали тяжкі тілесні ушкодження люди. З плином часу все жахливе забувається і лише іноді психологічний чи фізичний біль, внаслідок отриманих травм, нагадують про ці події усе подальше життя.

Незважаючи на це, усі ці історії мають своє продовження – винуватці автопригод з тяжкими наслідками потраплять на лави підсудних та несуть покарання, призначене судами за результатами розгляду відносно них кримінальних проваджень.   

Львівський апеляційний суд у кількості розгляду справ цієї категорії – не виключення. До суду постійно надходять у достатньо великій кількості справи, пов’язані із ДТП, внаслідок яких, на превеликий жаль, гинуть люди. Люди, які за нещасливим збігом обставин стають жертвами чужих помилок.

І нерідко обвинувачені – це молоді люди, які через свою самовпевненість, неуважність, любов до швидкості або ж відсутність елементарного досвіду керування грубо порушують правила дорожнього руху та вчиняють трагічні, непоправні вчинки. При цьому руйнується майбутнє та життєві плани не тільки їх та їхніх близьких, але, безперечно, і тих, хто втрачає своїх рідних, друзів, колег.

А ще, окрім фізичних страждань, отриманих внаслідок своїх же помилкових дій, залишається душевний тягар через невідворотність вчиненого.

Аналізуючи судову практику розгляду Львівським апеляційним судом даної категорії справ увагу привернув той факт наскільки важко колегіям суддів з розгляду кримінальних справ доводилося приймати важкі, але справедливі, із дотриманням законів, рішення у таких категоріях кримінальних справах.

В більшості випадків судові засідання в таких кримінальних справах завершуються однаково сумним фіналом – нові вироки, скасування призначених судами І інстанції умовних покарань, тривалі строки ув’язнення, взяття під варту у залі суду. Кілька прикладів приводиться нижче, з метою донесення до громадськості наскільки ця тема є болючою і не менш важливою для суспільства в цілому.

З вини водія 1985 р.н., який під час руху проявив неуважність до дорожньої обстановки та її змін, не дотримався безпечної та не вжив своєчасних заходів до зменшення швидкості керованого ним транспортного засобу аж до повної зупинки, яке призвело до попутного зіткнення та виїзду авто проїзної частини дороги у правий кювет в результаті чого транспортний засіб перекинувся, а водій від отриманих тілесних ушкоджень помер на місці події. Судом першої інстанції обвинуваченого визнано винним за ч. 2 ст. 286 КК та засуджено до чотирьох років позбавлення волі з позбавлення права керування транспортними засобами на три роки, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком три роки. Колегією суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Львівського апеляційного суду вирок місцевого суду скасовано в частині призначення покарання та постановлено новий вирок та призначено обвинуваченому покарання у виді чотирьох років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 (три) роки.

За вини водія 1984 р.н., який не був уважний та не стежив за дорожньою обстановкою, відповідно не реагував на її зміни, не виконавши вимоги дорожнього знаку – «дати дорогу», виїхав на автодорогу, яка є головною дорогою і по якій в цей момент рухався автобус, обвинувачений не вжив заходів для зменшення швидкості свого транспортного засобу аж до зупинки такого, внаслідок чого відбулось зіткнення між даними транспортними засобами, в результаті чого пасажир автомобіля від отриманих тілесних ушкоджень помер у медичному закладі. Судом першої інстанції обвинуваченого визнано винним за ч. 2 ст. 286 КК та засуджено до чотирьох років позбавлення волі з позбавлення права керування транспортними засобами на три роки, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком три роки. Колегією суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Львівського апеляційного суду вирок місцевого суду скасовано в частині призначення покарання та постановлено новий вирок, яким обвинуваченому призначено основне покарання  у вигляді трьох років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки.

Таких прикладів аналізу судової практики у даній категорії справ можна перелічувати багато, проте це не зменшить ризик від дій водіїв, які нехтуючи правилами дорожнього руху, розраховуючи на ймовірність відвернення дорожньо – транспортної пригоди завдають шкоди і непоправної втрати іншим людям.  

 І нібито це все різні історії, різні людські долі незнайомих між собою людей, які не мали ані наміру, ані бажання вчиняти злочини,одружених, без судимостей та вперше притягнутих до відповідальності, які повністю визнали свою вину та щиро розкаялися, сприяли розкриттю злочину, не перебували за кермом в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, але внаслідок ігнорування правил дорожнього руху, у тому числі, значного перевищення швидкості на технічно справних автомобілях, вчинили, хоч і необережні, але тяжкі злочини, що призвели до загибелі людей.

Випадки не завжди випадкові, і варто розуміти, що ось такі прості людські чинники у поєднанні з роковим збігом обставин досить часто мають вирішальний вплив на подальше майбутнє. Звісно, що ніхто не застрахований від дій, як інших людей, так і незалежних від них обставин, але суворе дотримання правил керування транспортними засобами усіма учасниками дорожнього руху суттєво зменшило би, безсумнівно, кількість трагічних випадків на дорогах. 

Висновок лише один: не варто ризикувати й випробовувати долю, нехтуючи простими правилами ціною своєї свободи і, що найстрашніше, ціною життя інших людей!